realme 15 5G with 6.77inch display, Dimensity 7300+ 5G Chipset and 50MP camera
| Brand | Realme |
| Category | Phones |
| Model | realme 15 5G (12/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.77inch |
| Type | 144Hz AMOLED Display |
| Resolution | 1080*2392 |
| Refresh Rate | Up to 144Hz |
| Chipset | Dimensity 7300+ 5G Chipset |
| CPU | 4nm Process, octa-core, Up to 2.5Ghz |
| GPU | Arm Mali-G615 |
| OS | Android 15 (Realme UI 6.0) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50MP + 8MP + 50MP |
| Front Camera | 50MP |
| Capacity | 7000mAh |
| Charging | Fast Charging |
| WiFi | Wi-Fi 5 / Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | 5.4 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 163.34mm x 75.88mm x 7.66mm |
| Weight | 185g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 3750/month |
The realme 15 5G is a powerful smartphone with a 6.77inch 144Hz AMOLED display, Dimensity 7300+ 5G Chipset, 50MP primary camera, and a large 7000mAh battery. It also features an in-display optical fingerprint sensor, dual stereo speakers, and a sleek design.