realme 15T with 6.57inch display, Dimensity 6400 Max 5G processor, and 50MP camera
| Brand | Realme |
| Category | Phones |
| Model | realme 15T (8/256GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.57inch |
| Type | 4000nit 4R Comfort+ AMOLED Display |
| Resolution | 1080*2372 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Dimensity 6400 Max 5G |
| CPU | 6nm Process, Octa-core, Up to 2.5Ghz |
| GPU | Arm Mali G57 MC2 |
| OS | Based on Android 15 (Realme UI 6.0) |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Main Camera | 50MP + 2MP + 50MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Capacity | 7000mAh |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | 5.3 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 158.36mm x 75.19mm x 7.79mm |
| Weight | 181g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 2750/month |
The realme 15T features a 6.57inch 4000nit 4R Comfort+ AMOLED display, Dimensity 6400 Max 5G processor, 50MP + 2MP + 50MP camera, and a 7000mAh battery. It also has an in-display optical fingerprint sensor, dual stereo speakers, and supports 5G, Wi-Fi 5, and Bluetooth 5.3.