realme C85 with 6.8 inches HD LCD display, Qualcomm Snapdragon 685 4G processor, 50MP camera and 7000mAh battery
| Brand | Realme |
| Category | Phones |
| Model | realme C85 (6/128GB) |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.8 inches |
| Type | HD LCD |
| Resolution | 1570*720 |
| Refresh Rate | Up to 144Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 4G |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 7000mAh |
| Charging | Fast Charging |
| Dimensions | 166.18x78.0x8.38 (mm) |
| Weight | 212g |
| Warranty | 12 Months Official Warranty |
| Emi | 3500/month |
The realme C85 is a powerful smartphone with a large 6.8 inches HD LCD display, Qualcomm Snapdragon 685 4G processor, 50MP camera and 7000mAh battery. It also features IP69 Pro Dust and Water Rated Resistance and comes with 12 Months Official Warranty.