| Brand | Huawei |
| Category | Tablet |
| Model | HUAWEI Matepad 11.5" WiFi |
| Status | Active |
| Screen Size | 11.5" |
| Type | TFT LCD (IPS) |
| Resolution | 2200 × 1440 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Mobile Platform |
| CPU | 1 × [email protected] GHz + 3 × [email protected] GHz + 4 × [email protected] GHz |
| GPU | Adreno™ 644 |
| OS | HarmonyOS 3.1 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 7700mAh |
| Charging | 10V/2.25A charger |
| WiFi | 2.4 GHz and 5 GHz |
| Bluetooth | 5.2 |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 4167/month |
HUAWEI Matepad 11.5" WiFi is a powerful tablet with a 11.5" TFT LCD display, Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Mobile Platform, 8GB RAM, 128GB storage, and a 7700mAh battery. It runs on HarmonyOS 3.1 and features a 13MP rear camera and an 8MP front camera.