| Brand | Amazon |
| Category | Tablet |
| Model | Amazon Kindle Paperwhite 12th Gen 32GB 7-Inch with Wi-Fi |
| Status | Active |
| Screen Size | 7" |
| Type | Amazon's 7” Paperwhite display technology with built-in light |
| Resolution | 300 ppi |
| Storage | 32GB |
| WiFi | Dual Band WiFi |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Type-C |
| Dimensions | 5” x 7” x 0.3” (127.6 x 176.7 x 7.8 mm) |
| Weight | 211g |
Amazon Kindle Paperwhite 12th Gen 32GB 7-Inch with Wi-Fi. 7" Display, 300 ppi Screen Resolution, Internal Memory: 32GB, Generation: 12th Gen, Dual Band WiFi, 16-level gray scale technology