HONOR Pad X8B with 11 inches TFT LCD (IPS) display, Snapdragon 680 4G Mobile Platform, 10100 mAh battery, and 5MP + 5MP camera
| Brand | Honor |
| Category | Tablet |
| Model | HONOR Pad X8B Official |
| SKU | HPX8B |
| Status | Active |
| Screen Size | 11 inches |
| Type | TFT LCD (IPS) |
| Resolution | 1920*1200 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Chipset | Snapdragon 680 4G Mobile Platform |
| OS | MagicOS 10 (Android 16) |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 5MP + 5MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 10100 mAh |
| Charging | 5W Reverse Charging, 15W Wired Charging (Type-C) |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Dimensions | 256.91mm x 168.46mm x 7.25mm |
| Weight | 496g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 7667 |
The HONOR Pad X8B is a powerful tablet with a large 11 inches TFT LCD (IPS) display, powered by the Snapdragon 680 4G Mobile Platform. It comes with a large 10100 mAh battery, 5MP + 5MP camera, and runs on MagicOS 10 (Android 16).