| Brand | Honor |
| Category | Tablet |
| Model | Honor Pad 10 Official |
| SKU | HP10 |
| Status | Active |
| Screen Size | 12.1 inches |
| Type | TFT LCD (IPS) |
| Resolution | 2560*1600 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Snapdragon 7 Gen 3 Mobile Platform |
| OS | MagicOS 9.0 (Android 15) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 8MP + 8MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 10100 mAh |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| Dimensions | 277.07mm x 179.28mm x 6.29mm |
| Weight | 525g |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 6334 |
The Honor Pad 10 is a powerful tablet with a 12.1-inch TFT LCD (IPS) display, Snapdragon 7 Gen 3 Mobile Platform, and a large 10100 mAh battery. It comes with 8GB of RAM and 256GB of storage, and features a dual-camera setup with 8MP front and rear cameras.