Tecno SPARK 50 5G with 6.78'' IPS LCD display, MediaTek Dimensity 6400 5G+ processor, and 50 MP + 8 MP camera
| Brand | Tecno |
| Category | Phones |
| Model | Tecno SPARK 50 5G (6/128GB) Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78'' |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 720*1576 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 5G+ |
| OS | Android 16 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50 MP + 8 MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 6150mAh |
| Charging | 45W Super Charging |
| WiFi | WIFI 2.4+5 GHz |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 167.9*79.3*8.18mm |
| Warranty | 13 Months |
The Tecno SPARK 50 5G is a powerful smartphone with a 6.78'' IPS LCD display, a MediaTek Dimensity 6400 5G+ processor, and a 50 MP + 8 MP camera. It also features a side fingerprint sensor, a 6150mAh battery, and 45W super charging.