TECNO Camon 50 with 6.78'' AMOLED display, MediaTek Helio G200 Ultimate Processor and 50 MP + 32 MP camera
| Brand | Tecno |
| Category | Phones |
| Model | CAMON 50 Ultra 5G Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78'' |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1208*2644 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Chipset | MediaTek Helio G200 Ultimate Processor |
| OS | HiOS 16 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50 MP + 32 MP |
| Front Camera | 32MP |
| Capacity | 6500mAh |
| Charging | 45W Super Charge |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Type-C Port |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 162.37x77.17x7.53mm |
| Warranty | 13 Months |
The TECNO Camon 50 is a high-end smartphone with a 6.78'' AMOLED display, MediaTek Helio G200 Ultimate Processor, 50 MP + 32 MP camera and 8GB of RAM. It also features a 6500mAh battery with 45W fast charging and a fingerprint sensor under the display.