Tecno Spark 40 Pro with 6.78 inches 1.5K Ultra Bright AMOLED display and Mediatek Helio G100 Ultimate processor
| Brand | Tecno |
| Category | Phones |
| Model | Tecno Spark 40 Pro (8/128GB) Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Type | 1.5K Ultra Bright AMOLED |
| Refresh Rate | 144hz |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6nm) |
| CPU | Octa-core |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 13MP |
| Front Camera | 13MP |
| Capacity | 5200mAh |
| Charging | 45W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.3 |
| Dimensions | 163.7 mm x 75.9 mm x 6.7 mm |
| Warranty | 13 Months |
The Tecno Spark 40 Pro features a 6.78 inches 1.5K Ultra Bright AMOLED display, Mediatek Helio G100 Ultimate processor, 50MP + 13MP camera, and 5200mAh battery. It also has an under-display fingerprint sensor, IP64 rating, and supports 45W fast charging.