Tecno POVA Slim 5G with 6.78 inches AMOLED display and MediaTek Dimensity 6400 processor
| Brand | Tecno |
| Category | Phones |
| Model | Tecno POVA Slim 5G (8/256GB) Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Type | 3D AMOLED Display |
| Resolution | 1224x2720 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 5G |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 50 MP + 2 MP + 13 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Capacity | 5160mAh |
| Charging | 45W Super Charging |
| WiFi | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 164.23 x 75.91 x 5.95mm |
| Weight | 156 grams |
| Warranty | 13 Months |
The Tecno POVA Slim 5G features a 6.78 inches AMOLED display, MediaTek Dimensity 6400 processor, 50 MP + 2 MP + 13 MP camera, and 5160mAh battery with 45W fast charging. It also has an under-display fingerprint sensor and comes with Android 15 operating system.