Tecno POVA 7 Pro 5G with 6.78 inches AMOLED display, MediaTek Dimensity 7300 Ultimate processor, and 64.0 MP + 08 MP + 13 MP camera
| Brand | Tecno |
| Category | Phones |
| Model | Tecno POVA 7 Pro 5G (8/256GB) Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 2720 x 1224 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Main Camera | 64.0 MP + 08 MP + 13 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Capacity | 6000 mAh |
| Charging | 45W Flash Charge & 30W Wireless Charge |
| Network | 5G |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Dimensions | 163.5mm x 75.9mm x 8.15 mm |
| Weight | 195 g |
| Warranty | 13 Months |
The Tecno POVA 7 Pro 5G is a high-end smartphone with a 6.78 inches AMOLED display, MediaTek Dimensity 7300 Ultimate processor, 8GB of RAM, and 256GB of storage. It features a 64.0 MP + 08 MP + 13 MP camera, fingerprint sensor, and 6000 mAh battery with 45W fast charging and 30W wireless charging.