Tecno Spark 40 5G with 6.67 inches display, 120Hz refresh rate and MediaTek Dimensity 6400 5G+ processor
| Brand | Tecno |
| Category | Phones |
| Model | Tecno Spark 40 5G (4/128GB) Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.67" |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 720*1600 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 5G+ |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 5MP |
| Front Camera | 5MP |
| Capacity | 6000mAh |
| Charging | 18W Fast Charging |
| WiFi | WIFI 2.4+5GHz |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| USB | Type C |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 167.69 x 77.87 x 7.99mm |
| Warranty | 13 Months |
The Tecno Spark 40 5G features a 6.67 inches display with 120Hz refresh rate, powered by MediaTek Dimensity 6400 5G+ processor. It has a dual camera setup with 50MP + 5MP cameras and a 5MP front camera. The device comes with 4GB RAM and 128GB storage, and is powered by a 6000mAh battery with 18W fast charging.