Vivo V50 Lite 5G has launched in the global market with MediaTek Dimensity 6300 Chipset, and 6,500 battery
| Brand | Vivo |
| Category | Phones |
| Model | Vivo V50 Lite 5G |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.77" |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 1080x2392 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50+8MP |
| Front Camera | 32MP |
| Capacity | 6500mAh |
| Charging | 90W wired |
| Network | 5G |
| WiFi | Wi-Fi 5 (5G) |
| Bluetooth | 5.4 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 163.8 x 76.3 x 7.8 mm |
| Weight | 197g |
Vivo V50 Lite 5G has recently been made available for customers in some markets of the world. It is quite similar to the 4G version of the Vivo V50 Lite model, which was launched in some markets this week.