| Brand | Vivo |
| Category | Phones |
| Model | Vivo Y05 |
| SKU | VY05 |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.74 inches |
| Type | LCD |
| Resolution | 1600 × 720 |
| Refresh Rate | Up to 120 Hz |
| Chipset | Unisoc T7225 |
| CPU | 2 × 1.8 GHz + 6 × 1.8 GHz |
| OS | OriginOS 6.0 Android 16 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Main Camera | 8 MP + 5 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Capacity | 6500 mAh |
| Charging | 15W fast charging |
| WiFi | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Bluetooth | 5.2 |
| USB | USB 2.0, Type-C |
| Dimensions | 167.40 × 77.10 × 8.39 mm |
| Weight | 209g |
| Warranty | 12 Months |
The Vivo Y05 is a budget-friendly smartphone that offers a range of features, including a large 6.74 inches LCD display, a Unisoc T7225 processor, a dual-camera setup with 8 MP and 5 MP sensors, and a large 6500 mAh battery. The phone also features a side-mounted capacitive fingerprint sensor, a 3.5mm headphone jack, and a microSD card slot.