| Brand | Vivo |
| Category | Phones |
| Model | vivo X300 Pro |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.78" |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 2800 × 1260 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Dimensity 9500 |
| OS | OriginOS 6 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Main Camera | 50 MP + 50 MP + 200 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Capacity | 6510 mAh |
| Charging | 90W Flash Charge |
| WiFi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| USB | USB 3.2 Gen 1 |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 161.98 × 75.48 × 7.99 mm |
| Weight | 226g |
| Warranty | 1 year official warranty |
X300 Pro is a high-end smartphone with a 6.78" AMOLED display, 16GB of RAM, and 512GB of storage. It features a 200 MP ZEISS APO camera, Dimensity 9500 pro imaging Chip, and a 6510 mAh battery with 90W Flash Charge.