| Brand | Vivo |
| Category | Smart Watch |
| Model | Vivo Watch 5 Official |
| Status | Active |
| Screen Size | 1.43" |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 466x466 pixels |
| OS | Blue OS 2 |
| Main Camera | No |
| Front Camera | No |
| Capacity | 505mAh |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.2 |
| USB | No |
| NFC | Yes |
| Dimensions | 45 x 45 x 11.4 mm |
| Weight | 32g or 35g |
The Vivo Watch 5 smartwatch was available. Now, the Vivo Watch 5 basic is the price available at 22000 Taka in Bangladesh. The General phone is available in Bangladesh in the Black, White, and Stainless steel silver colour variants.