| Brand | Symphony |
| Category | Phones |
| Model | Symphony G26 |
| SKU | SG26 |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.8" |
| Type | Dynamic AMOLED |
| Resolution | 1080x2400 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Snapdragon 695 |
| CPU | Octa-core 2.2GHz |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 14 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Main Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Front Camera | 16MP |
| Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W fast charging |
| WiFi | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | 5.1 |
| USB | USB Type-C |
| Dimensions | 163.3 x 74.5 x 8.1 mm |
| Weight | 195g |
| Warranty | 1 year official warranty |
| Emi | 890 |
The Symphony G26 features a 6.8-inch Dynamic AMOLED display with a resolution of 1080x2400 pixels. It is powered by a Snapdragon 695 chipset, paired with up to 8GB of RAM and 128GB of internal storage. The phone has a triple-camera setup on the back, consisting of a 50MP primary sensor, an 8MP ultra-wide-angle lens, and a 2MP macro lens. On the front, there is a 16MP selfie camera. The device runs on Android 14 and is backed by a 5000mAh battery with 33W fast charging support.