| Brand | Samsung |
| Category | Tablet |
| Model | Samsung Galaxy Tab A11 LTEOfficial |
| SKU | SGTA11 |
| Status | Active |
| Type | TFT LCD |
| Resolution | 1340 x 800 (WXGA+) |
| CPU | Octa-Core |
| OS | Android |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Main Camera | 8 MP + 5 MP |
| Front Camera | 8.0 MP |
| Capacity | 5100mAh |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac 2.4GHz+5GHz |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| USB | USB 2.0 |
| Dimensions | 211.0 x 124.7 x 8.0 |
| Weight | 337 |
| Warranty | 12 Months |
| Emi | 7867 |
The Samsung Galaxy Tab A11 LTE is a powerful and feature-rich tablet that offers a great user experience. It comes with a TFT LCD display, Octa-Core processor, 8MP + 5MP camera, and a 5100mAh battery. The tablet also supports 4G LTE connectivity and has a single SIM slot.