| Brand | Samsung |
| Category | Phones |
| Model | Samsung Galaxy A07 |
| Status | Active |
| Screen Size | 6.7" |
| Type | PLS LCD |
| Resolution | 720 x 1600 (HD+) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-Core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| RAM | 4GB/6GB |
| Storage | 64GB/128GB |
| Main Camera | 50MP + 2MP |
| Front Camera | 8MP |
| Capacity | 5000 mAh |
| Charging | 25W Fast Charging |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 7.6 mm |
| Weight | 184g |
| Warranty | 01-year Official warranty |
| Emi | 1342/month |
The Samsung Galaxy A07 is a budget?friendly Samsung Smartphone that delivers reliable performance, long battery life, and modern features at an affordable price.